Skręcenie kostki to najczęstszy i wyjątkowo powszechnych urazów, który może spotkać ludzki szkielet. Zdecydowanie nie jest to przyjemne wrażenie, i zależnie od stopnia urazu może uwidaczniać się niewielkim ewentualnie całkowicie utrudniającym prawidłowe funkcjonowanie odczuciem bólu oraz powiększającą się opuchlizną. Czy tego typu uraz jak skręcenie kostki można uleczyć samemu czy wskazana jest pomoc lekarza?


Nim odpowiemy sobie na to zagadnienie, zdobądźmy wiedzę czym naprawdę jest kolokwialnie nazywane „zwichnięcie kostki”, czyli skręcenie stawu skokowego. Schorzenie to, to nic innego niż przekroczenie fizjologicznego obszaru w ruchu stawu skokowego. Uszkodzeniu ulegają wtedy więzadła i torebki stawowe. Najczęstsze (ok. dziewięćdziesiąt pięć procent) są odwinięcia stóp do zewnątrz. Do skrzywienia może dojść chociażby podczas biegu, marszu, lub błędnego niewłaściwego postawienia stopy na krzywej powierzchni.


Okazuje się, że nie w każdym przypadku skręcenia kostki niezbędna będzie pomoc lekarza. Wszystko jest zależne od poziomu urazu. W przypadku gdy ból jest delikatny, nie przeszkadza w chodzeni, a obrzęk znika łatwo (I stopień) starczą zimne kompresy, odpoczynek lub ewentualnie bandaż elastyczny. Gdy ból jest na tyle duży, że nie możemy chodzić, kroczenie, poza dużym obrzękiem pojawił się siniak (drugi stopień urazu) sugerowana jest wizyta u lekarza. Leczenie skręcenia będzie łagodzeniem objawów rożnego charakteru maściami, umocnieniu stopy stabilizatorem a także późniejszej rehabilitacji ruchowej. Należy na starcie znaleźć stosownego fachowca. Na start wpisz w polu wyszukiwania rehabilitacja Warszawa, Toruń, Kraków oraz sprawdź jak wielu znajdziesz lekarzy. Na podstawie opinii, których to mnóstwo w Internecie znajdziesz skutecznie właściwego.


Najgroźniejsze jest uszkodzenie stawu skokowego stopnia III. W tym przypadku dochodzi do pęknięcia torebki i stawowych więzadeł. Poza ogromnym obrzękiem oraz krwiakiem tworzy się też niestabilność stawu skokowego. Gojenie uszkodzonego stawu jest długotrwałe. Przez pierwsze tygodnie trzeba nosić gips, a przez następne trzy tygodnie używa się stabilizatora. Leczenie po aż tak istotnej kontuzji jest nieunikniona oraz koniecznie musi być zrealizowana przez doświadczonego fachowca.