Kiedy należy wybrać się do okulisty? Najważniejsze objawy wady wzroku

Długa praca przy komputerze, czytanie przy złym oświetleniu czy spędzanie czasu przed telewizorem sprzyja pojawieniu się problemów ze wzrokiem. Narząd wzroku to delikatny mechanizm, o który trzeba odpowiednio dbać. Jakie symptomy świadczą o tym, że należy udać się do okulisty?

Najważniejsze symptomy wady wzroku.

Oczywiście najważniejszym objawem jest zaburzenie ostrości wzroku oraz zniekształcony obraz. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zwrócić uwagę na takie objawy jak: suchość oczu, częste mruganie, mrużenie oczu, szczególnie przed ekranem monitora, zaczerwienienie oczu, uczucie obecności ciała obcego w oku. Jeśli objawy nie ustępują i stają się uciążliwe, konieczna jest wizyta u specjalisty. Dla rozwoju niektórych chorób oczu mają znaczenie czynniki genetyczne, oznacza to, że powinno się wykonywać badania okulistyczne raz w roku. Lepiej nie lekceważyć powracającego zapalenia spojówek, ponieważ mogą mieć różne przyczyny i należy skorzystać z konsultacji okulistycznej.

Okulary, a może soczewki?

W leczeniu krótkowzroczności i dalekowzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki korekcyjne. W zasadzie można połączyć noszenie okularów z soczewkami, po prostu wybierając w danej sytuacji tę opcję, która będzie bardziej wygodna. Okulary są wygodne, a jednocześnie mogą być elementem biżuterii, dlatego cieszą się popularnością. Soczewki pozwalają na użytkowanie ich w każdej sytuacji, np. podczas uprawiania sportu. Nie ma potrzeby martwić się, że soczewka przesunie się lub wypadnie.

Jak wybrać odpowiednie soczewki?

Rodzajów soczewek jest wiele. Soczewki można podzielić m.in. ze względu na czas użytkowania. Soczewki miesięczne, trzymiesięczne lub jednodniowe. Soczewki miesięczne są polecany dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu przed ekranem monitora. Są wygodne i nawilżają oczy. Miesięczny tryb noszenia soczewek to najlepszy kompromis pomiędzy ceną a higieną użytkowania. Koszt jest stosunkowo niski, a użytkowanie jest w pełni higieniczne dla oka. Soczewki jednodniowe są polecane w przypadku noszenia okularów i soczewek zamiennie. Kiedy jest potrzeba, zakłada się soczewki rano, a wieczorem po prostu trzeba je wyrzucić. Nie trzeba umieszczać ich w specjalnym płynie ani dbać o ich przechowywanie. Natomiast soczewki miesięczne i kwartalne są bardziej ekonomiczne, mają dłuższy termin przydatności, dzięki temu są tańsze.

admin

Next Post

Czym jest zespół suchego oka?

pt Cze 14 , 2019
Zespół suchego oka, inaczej „suche oko” jest to schorzenie narządu wzroku, powodowane przez niedostateczne wydzielanie łez. Co sprzyja powstawaniu tej choroby, jakie są jej charakterystyczne objawy oraz jak przebiega leczenie? Przyczyny zespołu suchego oka Zespół suchego oka zaliczany jest do grupy schorzeń, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka […]