Reklama
  • Wtorek, 23 lutego 2016 (10:00)

    AMD - zwyrodnienie plamki żółtej. Objawy i leczenie

Dzięki postępowi medycyny lekarze mogą dzisiaj wcześnie diagnozować i leczyć choroby, wobec których do niedawna byli bezradni. Jedną z nich jest zwyrodnienie plamki żółtej.

Ta choroba rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie – nawet wtedy, kiedy jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy. AMD (ang. Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, to w dzisiejszych czasach najpowszechniejsza choroba siatkówki i najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób po 60. roku życia.

Podstępna choroba, o której nie wiesz

Reklama

W Polsce na AMD cierpi ponad milion osób, na całym świecie około 25 mln. Około 90 proc. przypadków to wczesna – tzw. sucha – forma choroby. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu i związane z nim zaburzenia w procesie przemiany materii w komórkach. Komórki plamki żółtej nie są wówczas w stanie usunąć szkodliwych pozostałości procesów chemicznych – i w rezultacie obumierają. Z czasem ta postać może przerodzić się w tzw. wysiękową, prowadzącą do nieodwracalnej ślepoty.

Zbadaj, odkryj, wylecz swoje oczy!

Do niedawna lekarz, który stwierdził u pacjenta wczesne stadium AMD, mógł najwyżej zalecić mu zmianę trybu życia. Teraz to się zmieniło. W Warszawie otwarto nowoczesne centrum diagnostyki i leczenia chorób siatkówki oraz jaskry. Specjaliści z Instytutu Oka będą leczyć tam wczesne postaci AMD unikatową laserową terapią „odmłodzenia komórek siatkówki” za pomocą nowatorskiego lasera 2RT.

– Ten laser to szansa na wyleczenie tysięcy pacjentów, którym do tej pory pozostawała jedynie próba spowolnienia choroby za pomocą suplementacji diety środkami zawierającymi witaminy i mikroelementy – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka.

Placówka dysponuje też nowoczesnym aparatem Spectralis HRA+ OCT 2, który precyzyjnie bada oczy, wykrywając nawet najwcześniejsze stadium AMD. Więcej informacji o badaniach i zabiegach wykonywanych w Instytucie Oka można znaleźć na stronie www.instytutoka.pl.

Objawy AMD

Ubytki w centralnym polu widzenia utrudniają lub wręcz uniemożliwiają choremu normalne życie.

Nowoczesny laser Ellex 2RT znajdujący się w Instytucie Oka w nieinwazyjny sposób stymuluje naturalny, biologiczny proces regeneracji oka. Podczas zabiegu, którego czas nie przekracza 10 minut, wykorzystuje się oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego, nanosekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka.

Więcej na temat:AMD` | AMD | leczenie | janicka | oczy | plac

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.