Reklama
  • Czwartek, 28 lutego 2013 (12:29)

    Chroń oczy na stoku

Wyjazd na narty jeszcze przed Tobą? Sprawdź, czy w Twoim bagażu znajdują się odpowiednie okulary i gogle. Im wyższe góry, tym dokładniej powinny chronić.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Na stoku okulary ochronne powinny być stosowane przez cały czas, gdyż wystawiamy nasze oczy na działanie promieniowania słonecznego, także odbitego od śniegu – mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus.

Groźne UVB

Wybierając się na górski stok pamiętamy o odpowiednim stroju, coraz chętniej nosimy kaski, bo dbamy o swoje bezpieczeństwo. Niestety, często zapominamy, że nasze oczy również są narażone. Ważne jest, aby były osłonięte przez cały czas, także w pochmurne dni.

Reklama

– Objawy ślepoty śnieżnej mogą wystąpić już po 3-4 godzinach przebywania na śniegu – podkreśla dr Filipecka, która jest członkiem Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

– Objawy to silny ból oczu, pieczenie, swędzenie, łzawienie, mrużenie połączone ze światłowstrętem i bólem głowy.

Dobra ochrona

Odpowiednie zabezpieczenie zyskasz dzięki bardzo zabudowanym modelom. – W warunkach zimowych dobrze sprawdzą się okulary z filtrem polaryzacyjnym, powinny oczywiście posiadać ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB – radzi optyk, Grzegorz Mazurek.

MLS

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Okulary  Wybierając się w góry zaopatrz się nie tylko w gogle, ale także w dobre okulary przeciwsłoneczne. Te kupowane w supermarketach mogą nie wystarczyć na zimowe warunki. /123/RF PICSEL
Okulary Wybierając się w góry zaopatrz się nie tylko w gogle, ale także w dobre okulary przeciwsłoneczne. Te kupowane w supermarketach mogą nie wystarczyć na zimowe warunki.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Soczewki  Nowoczesne soczewki są dobrze tolerowane zarówno  w niskiej temperaturze, jak  i na dużych wysokościach.  Na stoku zabezpiecz je  dodatkowo okularami lub goglami. /123/RF PICSEL
Soczewki Nowoczesne soczewki są dobrze tolerowane zarówno w niskiej temperaturze, jak i na dużych wysokościach. Na stoku zabezpiecz je dodatkowo okularami lub goglami.
/123/RF PICSEL
Tele Tydzień

Zobacz również

  • Oko to jeden z najbardziej fascynujących narządów. Jak powstało? Co się w nim zmieniło w toku ewolucji? Dlaczego wykształciło się tak wiele jego typów? Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.