Reklama
  • Piątek, 14 października 2016 (11:05)

    Co nowego w leczeniu zaćmy?

Zaćma (inaczej katarakta) jest schorzeniem polegającym na zmniejszeniu przezierności soczewek oka wskutek ich zmętnienia. Powoduje ona pogorszenie ostrości wzroku, a z czasem może nawet prowadzić do jego całkowitej utraty.

O nowoczesnej technologii w leczeniu zaćmy opowiada dr n. med Karol Stasiak, lekarz okulista z Centrum Medycznego MML. Od ponad 20 lat najpowszechniejszą metodą operacyjną leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpie nie jej nową, syntetyczną.

Reklama

Jest to procedura bardzo skuteczna, bezpieczna, a czas powrotu do zdrowia wynosi kilka tygodni. Stały rozwój technologiczny pozwala na opracowanie nowych materiałów do produkcji sztucznych soczewek.

Standardowo wszczepiane podczas operacji usunięcia zaćmy zwijane soczewki są jednoogniskowe, tzn. pozwalają na dobre widzenie na jedną odległość – najczęściej daleko. Powoduje to konieczność stosowania po operacji okularów do bliży i odległości pośrednich.

Najnowsze soczewki

Nowoczesne sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe, oprócz zwijalności, charakteryzują się filtrami promieniowania ultrafioletowego i światła niebieskiego. Ma to zabezpieczać przed szkodliwym działaniem tych właśnie składowych fali elektromagnetycznej i powstawaniem zmian zwyrodnieniowych plamki.

Nowe technologie pozwalają także na wytwarzanie sztucznych soczewek wieloogniskowych, umożliwiających sprawne widzenie z różnych odległości bez potrzeby stosowania dodatkowych okularów do bliży i odległości pośrednich, np. do komputera. W ten sposób są one teoretycznie lepsze od soczewki naturalnej u wielu osób po 40. roku życia z osłabioną akomodacją.

W 2015 roku weszła na rynek nowa wieloogniskowa soczewka Acrysof IQ PanOptix, która jest następczynią grupy soczewek Acrysof IQ ReSTOR. Podobnie jak swoje poprzedniczki daje ona niezależność od okularów, umożliwiając dobre widzenie do dali, do bliży oraz dodatkowo to, czego nieco brakowało poprzedniczkom – bardziej komfortowe widzenie pośrednie w odległości około 60 cm, czyli takiej, jaka zazwyczaj jest wykorzystywana podczas pracy przy komputerze.

Soczewka PanOptix pozwala na lepsze widzenie bliży i odległości pośredniej przy słabszym oświetleniu. Powiększenie części optycznej o około 25% pozwoliło także na zmniejszenie efektu rozpraszania światła podczas widzenia w nocy.

Wstępne doświadczenia z soczewką Acrysof PanOptix są obiecujące, być może w przyszłości będą one rekomendowanie osobom, którym dotąd nie zalecano soczewek wieloogniskowych.

Objawy katarakty

• kolory bledną i postrzegamy je z mniejszą wyrazistością

• gorzej widzimy pod słońce

• patrzymy na świat jak przez mgłę, obraz staje się rozmyty

• pogarsza się ostrość widzenia na odległość, mamy problem z dobraniem okularów korekcyjnych

• podwójne lub potrójne widzenie w jednym oku

• pogorszenie widzenia w ciemnościach.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sztuczne oświetlenie powoduje, że oczy szybciej się męczą, zespół suchego oka bardziej dokucza, częściej też dopada nas jęczmień i zapalenie spojówek. Nie zrezygnujemy z żarówek, ale możemy pomóc... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.