Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (11:00)

    Czy oczy lubią krople?

Stosujemy je już na co dzień. Jednak nie zawsze robimy to prawidłowo.

Reklama

Pani Ola zgłosiła się, bo gdy długo ogląda telewizję, szczypią ją oczy.

– A może powinnam używać jakichś kropli? – spytała zaniepokojona. – Wpatrując się w ekran, rzadziej mrugamy i oczy są słabo nawilżone. Warto więc wtedy stosować tzw. sztuczne łzy. – Jak one działają? – Nawilżają oczy. Skład aturalnych łez i ich ilość są u każdego inne, zależą także od pory dnia, emocji, pogody itd.

Gdy jest ich za mało i coś w oku „przeszkadza”, wtedy odczuwamy dyskomfort przy mruganiu, poruszaniu okiem. Warto wówczas zaaplikować sztuczne łzy, które naśladują te naturalne. Zawierają one żele oparte na metylocelulozie lub kwasie hialuronowym.

Łzy te mają 3 składniki. Są to lipidy (tłuszcze), które chronią przed wysychaniem, woda, a najbliżej oka warstwa utrzymująca łzy na oku.

A czy zamiast sztucznych łez można używać kropli na zmęczone oczy?

– Nie. Krople na przekrwione oczy likwidują zaczerwienienia, bo zwężają naczynka. Dlatego ich stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem. Bo ich częste używanie może być szkodliwe, ponieważ oko nie dostaje odpowiedniej porcji krwi, jest gorzej ukrwione i odżywione.

– Sąsiadka kupiła krople nawilżające. Może je wypróbuję? – Nie wolno stosować kropli, które lekarz zalecił komu innemu. Ich skład jest bowiem zależny od przeznaczenia: na podrażnienia, stany zapalne, inne choroby oczu. To, co jednemu po maga, drugiemu może szkodzić. – Czy krople do oczu mogą wywoływać alergie?

– Tak. Przyczyną mogą być konserwanty lub substancja aktywna, która ma lecznicze działanie. Jeśli nas uczula, lepiej już nigdy jej nie stosować, bo każda następna reakcja alergiczna (silny obrzęk powiek, łzawienie, światłowstręt, ból) będzie silniejsza od poprzedniej. Konieczne są wtedy leki odczulające i odstawienie danego preparatu. – A gdy jakiś pacjent jest w ogóle alergikiem?

– Najlepiej używać wówczas kropli bez konserwantów. Są one też wskazane dla tych, którzy je długo stosują. Ich oczy łatwiej ulegają podrażnieniom.

– A przy okazji, mama ma krople na jaskrę. Jak je aplikować? – Powinna to uzgodnić z okulistą. Zwykle używa się ich trzy razy dziennie, regularnie, do końca życia, zależnie od nasilenia schorzenia. Najlepiej dopasować to do rytmu dnia. Takie krople zmniejszają ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Lekarz przepisuje wtedy jeden lub dwa rodzaje kropli. Na szczęście są już preparaty wieloskładnikowe, które upraszczają ich dozowanie. Na jaskrę najlepiej stosować krople bez konserwantów.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Gałka oczna

Składa się z soczewki, tęczówki, źrenicy, przez którą wpada światło. W głębi oka jest siat kówka, na której powstaje obraz. Gałkę wypełnia ciało szkliste. Otacza je twardówka, czyli mocna, nieprzepuszczalna błona chroniąca oko. Jeżeli jest ona wysuszona, czujemy pieczenie i świąd.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.