Reklama
  • Wtorek, 3 stycznia (13:05)

    Dobry kontakt: soczewki

Ułatwiają życie, sprawdzają się w każdych warunkach, korygują nietypowe wady, poszerzają pole widzenia i… można je nosić w każdym wieku!

Noszenie okularów bywa uciążliwe. Ciążą na nosie, ich ramki mogą ograniczać pole widzenia, szkła – zwłaszcza zimą i jesienią – zaparowują albo pokrywają się kroplami deszczu. Może warto zamienić je na lekkie i wygodne soczewki?

1. Dla kogo przeznaczone? Odpowiednio dobranymi soczewkami można skorygować niemal wszystkie wady wzroku – astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność oraz starczowzroczność. Jednak osoby, które mają zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzycę, upośledzoną odporność lub są uczulone na materiały użyte do produkcji soczewek, powinny z nich zrezygnować. Choroby te bowiem powodują suchość gałek ocznych i większą wrażliwość na działanie bakterii chorobotwórczych.

Reklama

2. Jakie wybrać? Zgłoś się do okulisty, by wystawił Ci zaświadczenie, określające rodzaj wady wzroku albo do optometrysty, którego możesz znaleźć w wielu salonach optycznych. Zdecyduj się na soczewki oddychające, czyli przepuszczające jak najwięcej tlenu. Do wyboru są jednodniowe, miesięczne lub takie, których nie musisz zdejmować przez całą dobę.

Te pierwsze po całym dniu noszenia po prostu wyrzucasz do kosza. Inne zaś, po zdjęciu, trzeba wkładać do specjalnego pojemnika i płukać odpowiednimi płynami, które kupisz u optyka albo w aptece.

3. Miękkie czy twarde? Soczewki kontaktowe produkuje się z różnych materiałów. Mogą być miękkie albo twarde. Te miękkie korygują większość wad wzroku. Są wykonane z tzw. hydrożelu, który po nawilżeniu w płynach przypomina elastyczną galaretkę.

Są bardzo wygodne, niemal niewyczuwalne, dobrze przylegają do oka i w żaden sposób nie ograniczają (np. można w nich uprawiać wszelkie sporty). Soczewki twarde zaś są dużo sztywniejsze i grubsze. Aby się do nich przyzwyczaić, będziesz potrzebować nawet kilku dni.

Mogą one jednak skorygować wady wzroku, z którymi nie radzą sobie te miękkie, np. duży astygmatyzm, wady głębokie od +20 do -20 dioptrii czy stożkowe rogówki. Twarde soczewki są droższe od miękkich i zwykle nie są dostępne od ręki, tylko trzeba je zamawiać.

4. Trudne początki. Gdy pierwszy raz będziesz zakładać soczewki, poproś o pomoc specjalistę z salonu optycznego. Poinstruuje Cię, jak precyzyjnie ułożyć soczewkę na tęczówce oka oraz sprawdzi od razu, czy te dobrane dla Ciebie dobrze leżą, korygują wadę wzroku i czy Cię nie uwierają.

W domu ucz się ich zakładania przed lustrem. Na początku może nastręczać to pewnych trudności, ale już po kilku razach będziesz to robić  niemal automatycznie.

5. Gdy oczy pieką . Zawsze, gdy poczujesz, że soczewka jest mniej wygodna – zaczynasz ją odczuwać, a oko staje się zbyt suche –wpuść pod powiekę kilka kropli sztucznych łez (przeznaczonych do szkieł kontaktowych). Z kolei przekrwienie, swędzenie oraz pieczenie są skutkiem niedotlenienia oczu.

Zdejmij wówczas soczewki, a jeśli objawy się powtórzą, zdecyduj się na ich zmianę. Jednak powodem podobnych objawów może być też to, że zbyt długo nosisz szkła, nie czyścisz ich odpowiednio lub np. często pocierasz oczy.

Medycyna praktyczna

Do płukania soczewek wybieraj płyny z zawartością prowitaminy B5 i sorbitolu – na dłużej nawilżają i oczy, i soczewki. Często wietrz i utrzymuj odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których przebywasz. Zagwarantuje to lepszy stan soczewek w stanie i zapewni komfort oczom.

PAMIĘTAJ! Oczy są bardzo wrażliwe i podatne na infekcje, dlatego przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych musisz dokładnie umyć dłonie.

Kolor oczu wedle życzenia

Na rynku dostępne są soczewki, które możesz nosić jak biżuterię. Ich zadaniem jest zmiana barwy albo ozdobienie tęczówki oka (np. na bal przebierańców). Dobieraj kolory i efektowne motywy np. do stroju albo z okazji imprezy.

Takie soczewki mogą też maskować zaćmę, zmniejszać źrenicę (np. rozdartą mechanicznie w wyniku wypadku) czy powiększać zbyt małą tęczówkę. Kolorowe soczewki możesz kupić zwykłe, tylko do celów ozdobnych, i z korekcją.

Na żywo

Zobacz również

  • Nie lubisz okularów, a używanie szkieł kontaktowych cię męczy? Sprawdź, jakie są najnowocześniejsze metody korygowania wad wzroku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.