Reklama
  • Środa, 26 października 2016 (15:00)

    Jak chorują oczy dojrzałych osób

To normalne, że z wiekiem coraz gorzej widzimy. Ale niektóre objawy mogą ostrzegać o poważniejszych chorobach oczu. Oto dolegliwości, które należy zgłosić lekarzowi.

Reklama

Obraz jest zamglony

Szczególnie źle widzisz, gdy jest bardzo jasno, np. tuż po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień. Możesz także mieć trudności z rozpoznawaniem blisko położonych przedmiotów i czytaniem.

To może ostrzegać o zaćmie, czyli zmętnieniu soczewki. Przy chorobie tej bardzo ważne jest niepalenie tytoniu oraz unikanie światła słonecznego (noszenie okularów z filtrem UV jest obowiązkowe).

Znika część obrazu

Nie widzisz tego, co znajduje się na obrzeżu. Masz wrażenie tęczowych kół wokół źródeł światła, np. lampki. To może ostrzegać o jaskrze. Stosując zapisane przez lekarza krople, pamię taj, by: zakraplać je do zewnętrznego kącika, nie mrugać okiem tylko zamknąć je na 2 minuty (by lek wniknął w głąb).

Widzisz ciemną plamę na środku

Obraz jest w tym miejscu rozmazany lub zniekształcony. Z tego powodu trudno ci np. rozpoznać znajomą osobę. Do tego zauważyłaś, że linie proste widzisz jako pofalowane, (np. na kartce z zeszytu w kratkę). Kolory zaś wydają się blade. To może ostrzegać o zwyrodnieniu plamki żółtej (w skrócie AMD). Powinnaś zadbać o dietę bogatą w beta-karoten, kwasy omega-3, luteinę, wit. C i E.

Pojawiają się ciemne punkciki

Mroczki przed oczami zaczęły u ciebie występować po operacji oczu lub urazie. Są częste i liczne. Towarzyszą im błyski, utrudnione widzenie (np. tego, co znajduje się z boku), ból oka. To może ostrzegać o zwyrodnieniach tzw. ciałka szklistego (rzadziej – stanie zapalnym w obrębie oka lub retinopatii cukrzycowej).

Postaraj się o regularny wypoczynek – przepracowanie i przemęczenie psychiczne lub fizyczne sprzyja dolegliwościom. Zadbaj też o dietę z dużą ilością tzw. antyoksydantów, czyli składników chroniących oczy przed zniszczeniem i wspierających ich regenerację. Należy do nich np. witamina C.

Źle widzisz o zmierzchu

Powoduje to np. trudności z prowadzeniem samochodu pod koniec dnia. Twoje widzenie jest zaburzone również przy słabym oświetleniu. To może ostrzegać o ślepocie zmierzchowej (tzw. kurzej).

Dolegliwości są związane z gorszą pracą tzw. pręcików, które odpowiadają za postrzeganie kształtów i ruchu. Specjaliści zalecają jedzenie pokarmów zawierających beta-karoten oraz cynk. Trzeba też zadbać o właściwy poziom glukozy we krwi.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Oko to jeden z najbardziej fascynujących narządów. Jak powstało? Co się w nim zmieniło w toku ewolucji? Dlaczego wykształciło się tak wiele jego typów? Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.