Reklama
  • Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 (14:05)

    Jak możesz chronić wzrok

Pracujesz od rana przy komputerze, po południu spędzasz wiele godzin wpatrując się w ekran tabletu, telefonu, a przed snem lubisz przejrzeć jeszcze kilka stron w internecie? Nie dziw się, że rano twoje oczy nie są wypoczęte.

Reklama

Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego emitowanego przez słońce. Ale nie tylko. Emitują je różnego rodzaju urządzenia cyfrowe (laptop, smartfon, tablet, telewizor LCD i LED), wyświetlacze (GPS), także energooszczędne żarówki. Światło to za dnia powoduje, że jesteśmy w stanie czuwania.

Gdy niknie wraz z zachodzącym słońcem – jest to sygnał dla naszego organizmu, że pora szykować się do snu. Lecz gdy włączamy urządzenie emitujące ten rodzaj światła, rytm czuwania i snu zostaje zaburzony.

Pobudzony mózg nie chce zasnąć, dostając mylne sygnały

Tak niszczymy swój wzrok. Ale kłopoty z zasypianiem to nie jedyny problem związany z oddziaływaniem niebieskiego światła. Permanentnie przemęczany narząd wzroku najpierw objawia się suchością oka i zaczerwienieniem.

Po kilku latach takiego nadwerężania oczu może dojść do uszkodzenia siatkówki oraz do zwyrodnienia plamki żółtej. Osłabianie narządu wzroku odbywa się powoli, stopniowo. Początkowo przed oczami pojawiają się tzw. mroczki, które z czasem bardzo utrudniają widzenie z bliska.

Często bagatelizujemy ten objaw, zrzucając winę na ogólne starzenie się organizmu. Nie ma ratunku dla naszych oczu? Oczywiście można temu procesowi zapobiec, kupując specjalne powłoki na urządzenia i wyświetlacze LCD ograniczające przenikanie niebieskiego światła. Na telefonie i tablecie możemy zainstalować aplikacje, które automatycznie przyciemnią wyświetlacz, a to ograniczy emisję niebieskiego światła.

Do pracy przy komputerze zalecane są soczewki okularowe (także osobom, które na co dzień nie noszą okularów) ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, która chroni wzrok przed niekorzystnym wpływem niebieskiego światła.

Dzięki temu oczy mniej się męczą podczas pracy przy monitorze

Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar w korzystaniu z urządzeń emitujących niebieskie światło. Wzrok dziecka pod ochroną. Specjaliści alarmują i ostrzegają rodziców – im wcześniej dzieci zaczną korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło, tym szybsza degradacja narządu wzroku. Ale zamiast zabraniać, nauczmy dzieci korzystać z tych urządzeń z umiarem, mając świadomość, że nie zatrzymamy postępu technologicznego.

Ważna jest także dieta bogata w witaminy (A, E i C), luteinę i zeaksantynę, które mają zbawienny wpływ na kondycję wzroku. Nie trudno teraz o borówki, jagody, maliny, wiśnie, czereśnie, ciemny agrest, także zielone, żółte i czerwone warzywa, które dostarczą nam substancji niezbędnych dla zachowania zdrowych oczu.

Narząd wzroku

Nerw wzrokowy bombardowany niebieskim światłem wciąż kurczy się i rozkurcza, co jest dla niego niekorzystne. Zaburzone zostają też procesy metaboliczne w siatkówce oka. Przez to przybywa wolnych rodników, które uszkadzają komórki narządu wzroku.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Z wiekiem rozwijają się choroby oczu, pogłębiają się wady wzroku. Osoby po 40 roku życia powinny chodzić do okulisty przynajmniej raz w roku. Okresowe badanie wzroku umożliwia wczesne wykrycie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.