Reklama
  • Czwartek, 22 grudnia 2016 (08:05)

    Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia z oka

Ostatnio bardzo często robią mi się jęczmienie na oku. Jestem tym już bardzo zmęczona. Ciągle pocieram powiekę złotym pierścionkiem, ale to już nie daje efektu. Jak postępować, by jęczmień zniknął raz na zawsze i jak mam dbać o oczy, by już nigdy więcej się nie pojawił? Mirka z Przysuchy

Jęczmień jest miejscowym stanem zapalnym małych gruczołów znajdujących się na brzegach powiek. Jęczmień zazwyczaj powstaje, gdy powieka zostanie podrażniona lub zakażona. Mogą to spowodować bakterie lub pasożytnicze roztocze powiek – demodex (nużeniec). Pasożyta można wykryć w specjalnych gabinetach za pomocą mikroskopu.

Jęczmień to zakażenie, którego nie należy lekceważyć i czekać, aż sam zniknie. Dlaczego? Ponieważ bakterie znajdujące się w wydzielinie mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń (zapalenie brzegów powiek, zespołu suchego oka, zapalenia spojówek).

Reklama

Ponadto nawracające dolegliwości mogą być objawem cukrzycy, wad wzroku, zmian skórnych, schorzeń dermatologicznych (nużeniec bywa także odpowiedzialny za trądzik różowaty oraz łojotokowe zapalenie skóry). Dlatego nawracające infekcje koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Jęczmień skutecznie leczy się podając antybiotyki. Infekcjom można zapobiegać przestrzegając podstawowych zasad higieny: przede wszystkim podczas rozwijającej się infekcji nie wolno dotykać rękoma oczu, nie wolno pocierać powiek ani ich malować.

Przed jakimikolwiek zabiegami przy powiekach trzeba starannie umyć ręce, nie używać cudzych ręczników, kosmetyków, chusteczek itp.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.