Reklama
  • Piątek, 9 grudnia 2016 (15:00)

    Jakie okulary do czytania

Musimy po nie sięgnąć, bo oczy starzeją się z wiekiem i gorzej widzimy przedmioty z bliska.

To uczucie znają osoby w średnim i starszym wieku. Litery tracą ostrość, rozmazują się przed oczyma. Trzeba dłuższych manipulacji, nim gazetę uda się ustawić dalej od naszych oczu, aby ją przeczytać.

Lekarze wprawdzie nie wyleczą tzw. starczowzroczności, ale dobiorą nam szkła korygujące. Jeśli dana osoba miała zdrowe oczy lub była dalekowidzem, wystarczą jej odpowiednie okulary do czytania (np. +2).

Reklama

Ale gdy była krótkowidzem, musi zmieniać okulary zależnie, czy patrzy w dal czy blisko. Może też zdecydować się na tzw. szkła dwuogniskowe. W dolnej części mają one linię rozdzielającą dwie płaszczyzny. Ta położona niżej służy do patrzenia blisko (40 cm i bliżej), a położona wyżej do patrzenia w dal (np. 5 m od nas).

Wadą jest to, że linia przecinająca soczewkę może przeszkadzać, gdy padnie na nią wzrok. Poza tym szkło jest wtedy podzielone na dwie strefy (jedną do bliży, drugą do dali) i korekta nie obejmuje tzw. strefy pośredniej. Dobrze wtedy widzimy to, co jest blisko i to, co daleko. Jednak niezbyt dobrze przedmioty w odległości np. 1,5 m.

O wiele lepsze są wtedy tzw. szkła progresywne. Zmiana ostrości obrazu jest w nich płynna, nie występuje więc tzw. martwe pole.

Relaks

Zobacz również

  • Pojawiają się znikąd i zazwyczaj znikają. Nazywane mroczkami, mogą oznaczać chorobę, ale też być objawem starzenia się oka. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.