Reklama
  • Piątek, 26 sierpnia 2016 (15:05)

    Jakie okulary słoneczne są najlepsze

Okulary przeciwsłoneczne mają nie tylko poprawić wygląd i ułatwić patrzenie w słoneczny dzień. Przede wszystkim powinny chronić oczy.

Reklama

Promieniowanie słoneczne szkodzi nie tylko skórze, lecz także oczom. Może odpowiadać za pogorszenie jakości widzenia i rozwój stanów zapalnych spojówek i rogówki, zaćmy, skrzydlika, a nawet zwyrodnienia siatkówki i plamki żółtej.

Latem, gdy intensywność promieniowania wzrasta, okulary przeciwsłoneczne warto zakładać nawet w pochmurne dni. Jest jednak jeden warunek: obowiązkowo powinny zawierać filtry!

UVA, B czy C?

Filtry ograniczają dostęp promieniowania do wnętrza oka. Jeśli ich nie ma, oko nie tylko nie ma odpowiedniej ochrony – staje się jeszcze bardziej narażone! Oszukana źrenica w zaciemnionych warunkach rozszerza się, a tym samym przepuszcza więcej promieni UV, szkodliwych dla siatkówki i soczewki.

Filtr UV400 chroni przed najbardziej szkodliwym typem promieniowania – UVA. Ale w salonach optycznych znajdziesz też produkty z filtrami UVB i UVC.

Informacje o typie zastosowanego zabezpieczenia drukowane są na zausznikach, na naklejce przyklejanej na soczewkę lub na dołączonej etykiecie. Tam też oznacza się stopień zaciemnienia szkieł, a tym samym określa ich przeznaczenie.

Nie kupuj na bazarze!

Cena okularów niestety często wiele mówi o ich jakości. Tanie produkty oferowane w marketach i na targowiskach mogą nie tylko nie mieć filtra, lecz także fałszować kolory, deformować obraz, a nawet wykazywać moc sferyczną, cylindryczną czy pryzmatyczną.

Dlatego dużo bezpieczniejsze jest kupowanie okularów w salonach optycznych.

KS

Zabarwienia szkieł

1. Jasne. Tak zabarwione szkła sprawdzą się w pochmurne dni i wieczorami. Mogą służyć też jako bariera chroniąca oko, np. podczas biegu czy jazdy na rowerze.

2. Kolorowe. Takie szkła częściowo zaciemniają obraz, dlatego są idealne na mniej słoneczne dni oraz przebywanie w sztucznym świetle o stałym natężeniu.

3. Brązowe. To najlepsze szkła dla kierowców, gdyż na drodze światło zwykle jest intensywniejsze – odbija się od maski, szyby, znaków i jezdni.

4. Szare. Ciemno barwione szkła to dobry wybór na wycieczkę nad morze, w góry, na narty. Ale uwaga! Nie wolno w nich prowadzić samochodu!

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.