Reklama
  • Piątek, 26 sierpnia 2016 (15:05)

    Jakie okulary słoneczne są najlepsze

Okulary przeciwsłoneczne mają nie tylko poprawić wygląd i ułatwić patrzenie w słoneczny dzień. Przede wszystkim powinny chronić oczy.

Reklama

Promieniowanie słoneczne szkodzi nie tylko skórze, lecz także oczom. Może odpowiadać za pogorszenie jakości widzenia i rozwój stanów zapalnych spojówek i rogówki, zaćmy, skrzydlika, a nawet zwyrodnienia siatkówki i plamki żółtej.

Latem, gdy intensywność promieniowania wzrasta, okulary przeciwsłoneczne warto zakładać nawet w pochmurne dni. Jest jednak jeden warunek: obowiązkowo powinny zawierać filtry!

UVA, B czy C?

Filtry ograniczają dostęp promieniowania do wnętrza oka. Jeśli ich nie ma, oko nie tylko nie ma odpowiedniej ochrony – staje się jeszcze bardziej narażone! Oszukana źrenica w zaciemnionych warunkach rozszerza się, a tym samym przepuszcza więcej promieni UV, szkodliwych dla siatkówki i soczewki.

Filtr UV400 chroni przed najbardziej szkodliwym typem promieniowania – UVA. Ale w salonach optycznych znajdziesz też produkty z filtrami UVB i UVC.

Informacje o typie zastosowanego zabezpieczenia drukowane są na zausznikach, na naklejce przyklejanej na soczewkę lub na dołączonej etykiecie. Tam też oznacza się stopień zaciemnienia szkieł, a tym samym określa ich przeznaczenie.

Nie kupuj na bazarze!

Cena okularów niestety często wiele mówi o ich jakości. Tanie produkty oferowane w marketach i na targowiskach mogą nie tylko nie mieć filtra, lecz także fałszować kolory, deformować obraz, a nawet wykazywać moc sferyczną, cylindryczną czy pryzmatyczną.

Dlatego dużo bezpieczniejsze jest kupowanie okularów w salonach optycznych.

KS

Zabarwienia szkieł

1. Jasne. Tak zabarwione szkła sprawdzą się w pochmurne dni i wieczorami. Mogą służyć też jako bariera chroniąca oko, np. podczas biegu czy jazdy na rowerze.

2. Kolorowe. Takie szkła częściowo zaciemniają obraz, dlatego są idealne na mniej słoneczne dni oraz przebywanie w sztucznym świetle o stałym natężeniu.

3. Brązowe. To najlepsze szkła dla kierowców, gdyż na drodze światło zwykle jest intensywniejsze – odbija się od maski, szyby, znaków i jezdni.

4. Szare. Ciemno barwione szkła to dobry wybór na wycieczkę nad morze, w góry, na narty. Ale uwaga! Nie wolno w nich prowadzić samochodu!

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.