Reklama
  • Poniedziałek, 13 lutego (13:05)

    Kiedy oczy się starzeją

Z wiekiem nie tylko widzimy coraz gorzej, ale nasila się również ryzyko ich chorób

Objawy starzenia się oczu zaczynają się pojawiać ok. 40. r.ż. Wpływ na to ma też dieta, palenie, brak ochrony przed słońcem, komputer, telewizor, przemęczanie wzroku. A także choro by całego organizmu.

Starczowzroczność

Z upływem lat elastyczność tracą mięśnie i soczewki, które odpowiadają za przystosowanie się oka do widzenia różnych odległości (tzw. akomodacji). Dobrze widzimy wówczas z daleka, ale źle – z bliska.

Reklama

Co robić? Okulista zleca wtedy tzw. okulary do czytania. Jeśli mamy też wadę wzroku (np. krótkowzroczność), używamy 2 par okularów: do noszenia i do czytania. Możemy także mieć tzw. szkła progresywne do widzenia dali i bliży. Mogą ich też używać osoby krótkowzro czne.

Na dalekie przedmioty patrzą wtedy przez górną część szkła, a na bliskie – przez dolną. Środkowy obszar zapewnia widzenie odległości pośrednich.

Zwyrodnienie plamki

Chodzi o degenerację plamki żółtej (AMD) będącej częścią siatkówki. Odpowiada ona za widzenie szczegółów obrazu położonych w centralnej części. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. postacią suchą związaną z wiekiem, w której utrata wzroku następuje stopniowo.

Co robić? Suchej postaci jaskry można tylko zapobiegać za pomocą diety i preparatów hamujących zmiany w oku. Natomiast w tzw. wilgotnym, wysiękowym AMD podaje się zastrzyki do oka. Hamują one tworzenie się zdeformowanych naczynek krwionośnych powstałych pod siatkówką. Możliwe jest też ich niszczenie laserem.

Jaskra

Jej przyczyną jest nieprawidłowy odpływ cieczy wypełniającej gałkę oczną. Rosnące w niej ciśnienie uszkadza oko (zob. ramka). Pole widzenia zawęża się i wzrok się pogarsza.

Co robić? Zwykle wystarczy wtedy stosować (już do końca życia) krople obniżające ciśnienie w oku. Niekiedy możliwy jest zabieg (chirurgiczny lub za pomocą lasera), który polega na umożliwieniu odpływu cieczy z oka.

Zaćma

To zmętnienie soczewki, które sprawia, że widzimy jak przez brudne okulary. Choroba ta rozwija się przez przez długie lata. Co robić? Należy wówczas usunąć chorą soczewkę. Robi się to w znieczuleniu miejscowym (na NFZ).

Przez 2 mm nacięcie wyjmuje się zmętniałą soczewkę i wstawia nową, sztuczną. Jest ona wyposażona w filtr, który chroni siatkówkę przed promieniami UV.

Opatrunek z oka zdejmuje się następnego dnia. Najpierw operuje się jedno oko, a po kilku miesiącach – drugie.

Zbyt wysokie ciśnienie

Gałkę wypełnia ciecz wodnista. Dostarcza substancji odżywczych dla soczewki i rogówki, usuwa toksycz ne substancje. Gdy ciecz nie jest odprowadzana, ciśnienie w gałce rośnie, uszkadza siat kówkę i nerw wzrokowy.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Oko to jeden z najbardziej fascynujących narządów. Jak powstało? Co się w nim zmieniło w toku ewolucji? Dlaczego wykształciło się tak wiele jego typów? Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.