Reklama
  • Wtorek, 23 sierpnia 2016 (14:06)

    Nosić okulary przy małej wadzie wzroku?

Jestem krótkowidzem, mam -0,5 w prawym oku i -0,75 dioptrii w lewym. Słyszałam, że przy tak niewielkiej wadzie nie trzeba, a wręcz nie powinno się nosić okularów, bo oko się rozleniwia. Czy to prawda? Marianna, 45 lat

O tym, czy mamy nosić okulary czy nie, powinien decydować specjalista po wywiadzie i badaniu okulistycznym. Bywa, że przy tej samej wadzie wzroku jednej osobie lekarz zaleci korekcję, a drugiej nie.

To zależy nie tylko od wielkości wady, ale również od wieku pacjenta, od tzw. zapasu akomodacji (czyli tego, na ile oko przystosowuje się do widzenia na różne odległości) oraz przeznaczenia okularów (czy są tylko do czytania, czy do noszenia na stałe).

Reklama

Nie przepisujemy okularów, jeśli ktoś ma niewielką wadę, a widzi bardzo dobrze (co stwierdzamy podczas badania) i jeżeli nie skarży się na żadne zaburzenia widzenia.

Wady mogą się jednak pogłębiać. Dlatego, nawet jeśli okulista nie zaleci okularów, warto regularnie kontrolować wzrok.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.