Reklama
  • Poniedziałek, 22 lutego 2016 (13:10)

    Oczy. Nierówne źrenice

Lekarze szacują, że nawet co piąty człowiek ma nierówne źrenice

Uważaj na przyjmowane lekarstwa!

Na reakcję źrenic duży wpływ mają przyjmowane leki, zarówno te podawane miejscowo do oczu, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym, które są zażywane w tabletkach lub podawane w zastrzykach.

Reklama

Jeżeli więc zażywasz atropinę, cyklopentolat i tropikamid, to możesz spodziewać się rozszerzenia źrenic. Z kolei pilocarpina, arbachol, ekotiopat, demekarium i fizostygmina powodują ich zwężenie.

Źrenica nie jest czarną plamką, ale przezroczystym otworem, który ma za zadanie przepuścić światło w głąb oka, do siatkówki. Jeśli jest zdrowa, powinna, dzięki mięśniom tęczówki, płynnie reagować na zmiany oświetlenia. Proces ten można zaobserwować, przyglądając się sobie w lustrze.

Czasami bywa tak, że jedno oko przystosowuje się inaczej niż drugie, przez co wielkość źrenic minimalnie się różni. Taka dysproporcja między rozmiarem prawej i lewej źrenicy jest określana jako anizokoria.

Może być ona cechą wrodzoną i wtedy jest zupełnie niegroźna. Jednak jeśli pojawi się nagle, w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć! Niezbędna jest konsultacja z okulistą lub neurologiem, który ustali, jaka jest przyczyna tej różnicy.

Anizokoria bywa wynikiem urazu głowy lub oka, ale także zaawansowanej i niewyleczonej kiły lub jaskry. Ale zdarza się także, że towarzyszy ona zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, obrzękowi mózgu i udarowi. Lekarze uważają, że u tych, którzy cierpią na chroniczne migreny, zróżnicowanie źrenic może zapowiadać zbliżający się atak.

Podstawowym zadaniem lekarzy podczas diagnozowania przyczyn tej choroby jest ocena, która źrenica nie reaguje we właściwy sposób na zmiany oświetlenia, czyli za bardzo się powiększa lub zmniejsza. W tym celu jest przeprowadzane badanie dna oka, ale mogą też być zlecone angiografia oraz badania neurologiczne.

Obraz choroby powinien zostać uzupełniony przez badanie rezonansem magnetycznmy i tomografię komputerową mózgu.

Twoje Imperium
Więcej na temat:oczy | Lekarze | lekarze | źrenice | obraz | oko | Oko | Oko | OCZ

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.