Reklama
  • Wtorek, 18 października 2016 (13:05)

    Od jęczmienia po zespół suchego oka

Kłopoty z oczami obejmują nie tylko wady wzroku. Czasami doskwierają nam dużo bardziej prozaiczne dolegliwości.

Reklama

Bolesne grudki na powiekach, pieczenie i łzawienie – te dolegliwości potrafią spędzić sen z oczu, ale mogą też okazać się groźne dla wzroku. Dlatego gdy pojawi się problem, nie unikajmy wizyty u okulisty.

Wrażliwe powieki

Najczęstszym problemem, z jakim borykamy się w tym obszarze, jest jęczmień. To nic innego jak powstały u ujścia jednego lub kilku gruczołów na brzegu powieki ropień.

Spowodowany jest infekcją bakteryjną (zakażeniem gronkowcem) i pojawia się, gdy mamy obniżoną odporność i nie zachowujemy higieny oka (trzemy je brudnymi dłońmi). Zazwyczaj jęczmień tworzy się przez 2-3 dni i po tym czasie się wchłania – czasem wydzieliny ropnej jest na tyle dużo, że jęczmień pęka. Wtedy należy usunąć ropę jałowym gazikiem.

Jeśli do tego nie dojdzie, ale jęczmień nie zniknie, dobrze zasięgnąć porady okulisty, który zapisze leczniczą maść. Nie pocierajmy jęczmienia złotą obrączką, bo to tylko zaogni infekcję.

Podobna do jęczmienia, z tym, że bezbolesna, jest tzw. gradówka. To guzek będący wynikiem przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego. Tworzy się po zaczopowaniu ujścia gruczołu, a wewnątrz zbiera się ropna substancja, która powoduje stan zapalny.

Nie obędzie się bez wizyty u okulisty – pomoże maść lub zastrzyk ze sterydów. Duże gradówki usuwa się chirurgicznie. U osób z nawracającymi gradówkami lekarze zalecają masowanie powiek – rano i wieczorem delikatnie uciskamy je palcami.

Bezbolesne są też tzw. kępki żółte. To wypukłe żółte zmiany będące złogami cholesterolu. Pojawiają się w hiperlipidemii, miażdżycy i cukrzycy. Usuwa się je chirurgicznie, ale zanim się poddamy temu zabiegowi – zróbmy morfologię, bo ich przyczynę należy leczyć.

Zaczerwienione spojówki

Tak objawia się ich podrażnienie. Może być spowodowane reakcją uczuleniową (np. na krem czy tusz do rzęs), ale może też być objawem zapalenia spojówek.

Reakcji uczuleniowej zazwyczaj nie towarzyszy wydzielina ropna, może natomiast występować swędzenie, szczególnie w kącikach oczu.

W takim wypadku warto zrezygnować z czynnika, który mógł wywołać podrażnienie (np. odstawić kosmetyki do makijażu). Jeśli zaczerwienienie nie zniknie, może to oznaczać, że mamy do czynienia z zapaleniem spojówek.

Zapalenie bez wyraźnej ropnośluzowej wydzieliny jest spowodowane wirusami. W jego leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i odkażające. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, w którym zaczerwienieniu i świądowi towarzyszy ropna wydzielina, konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Za mało łez

Podrażnienie oczu, dające o sobie znać uczuciem piasku pod powiekami, zaczerwienieniem gałki ocznej i pieczeniem, może być objawem zespołu suchego oka.

Najczęściej dotyka ono osób używających soczewek kontaktowych, ale pojawia się też u osób starszych, a także tych pracujących długo przed ekranem czy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Spowodowane jest niewystaczającym nawilżeniem gałki ocznej. Przyczyną jest zbyt mała produkcja łez.

Przy umiarkowanych dolegliwościach wystarcza stosowanie kropli nawilżających. Przy silnym wysuszeniu konieczny może być zabieg zamknięcia punktów łzowych (refundowany, prywatnie kosztuje od 150 do 400 zł).

KD

Uwaga!

Gdy pojawi się wodnista wydzielina z oczu, ból, zaczerwienienie brzegów powiek, pęcherzyk i pogorszenie widzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

To może być opryszczka oka – jej leczenie musi odbyć się pod kontrolą specjalisty. Silny ból oka, poprzedzony pojawieniem się pęcherzyków na twarzy, może być też skutkiem zakażenia półpaścem – tu również konieczna jest pomoc lekarza, bo brak leczenia może spowodować nawet utratę wzroku.

Pomoc z apteki

Suplement diety poprawiający pracę oczu Lutezan Omega 3, 22 zł  

Tran w kapsułkach z witaminami i kwasami Omega 3, 8 zł  

Krople nawilżające do oczu Hialeye Free 0,4% ze zwiększoną dawką hialuronianu sodu, 27 zł  

Wiesiołek OleoVitum kapsułki lub olej, 13 zł i 30 zł

Ważna dieta

Na pracę oczu wpływa witamina A. Znajdziemy ją w tłuszczach zwierzęcych (maśle, tranie, tłustym mleku, serach), a także w tych zawierających beta-karoten (żółtych i zielonych warzywach).

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.