Reklama
  • Piątek, 13 stycznia (15:05)

    Odklejona siatkówka

Odwarstwienie się tego narządu wymaga szybkiej interwencji okulisty. W przeciwnym razie może dojść do utraty wzroku.

Reklama

Aneta jechała z mężem na zakupy. Prowadziła, ale nagle poczuła się bardzo niepewnie. Rano kilka razy ujrzała przed oczami czarne błyski, a teraz miała dziwne odczucie ciemnej przeszkody w polu widzenia. Mąż 48-latki zmienił ją za kierownicą i od razu po powrocie zaczął nakłaniać ją do wizyty u okulisty.

Badanie trwało aż pół godziny. Do rozpoznania konieczne było jeszcze wykonanie ultrasonografii obu oczu kobiety. Pełna diagnostyka przeprowadzona dwa dni później wykazała, niestety, odwarstwienie siatkówki w jednym oku. Stąd odczucie znacznego zmniejszenia się pola widzenia.

– Panie doktorze, co to właściwie znaczy? – zapytała Aneta. – Istotą tego schorzenia jest odłączenie się siatkówki od błony naczyniowej oka – tłumaczył okulista.

– Może do niego dojść samoistnie albo na skutek nagłego urazu gałki ocznej. Przyczyną bywa również nowotwór, np. czerniak. W pierwszym przypadku w miejscu odwarstwienia gromadzi się płyn, w drugim zaś powodem zaburzeń widzenia jest np. guzek albo bytujący w gałce ocznej pasożyt (wągrzyca).

Taki stan może też spowodować zapalenie siatkówki. Problem najczęściej występuje u osób z dużą krótkowzrocznością (powyżej 4 dioptrii). Sprzyjają mu także cukrzyca oraz atopowe zapalenie skóry. – Czy to schorzenie można wyleczyć? – zapytała Aneta.

– Zmiany chorobowe są w większości przypadków nieodwracalne. W lżejszej postaci choroby mogą się one cofnąć, ale raczej w niewielkim stopniu – odpowiedział lekarz. – Niekiedy fragmenty siatkówki przyklejają się i wzrok się polepsza. Najczęściej jednak pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej.

Aneta dostała receptę na krople o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym. Do okulisty zgłosiła się ponownie po kilku dniach leczenia. Kolejne badanie nie wykazało poprawy, została więc skierowana na zabieg laserowy.

Trwał on 30 minut, podczas których pacjentka była przytomna. Podano jej znieczulenie miejscowe. Jakie zalecenia otrzymała od okulisty?

«Przez 3-4 tygodnie po zabiegu oszczędzaj oczy. Nie czytaj książek, nie oglądaj telewizji i nie pracuj przy komputerze.

« Kontroluj wzrok u okulisty raz na pół roku. Po wyleczeniu chroń oczy przed nadmierną pracą, unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów.

«Dbaj o odpowiednią, lekką dietę wzmacniającą wzrok, bogatą w antyoksydanty.

«Zrezygnuj lub bardzo ogranicz potrawy smażone i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Pij dużo płynów, unikaj alkoholu.

Liczy się każdy tydzień

Rozwarstwienie siatkówki oka, potocznie nazywane jej odklejeniem, zagraża całkowitą utratą wzroku. Początkowa faza choroby przebiega bezobjawowo, zatem gdy pojawiają się błyski czy odczucie „padającej sadzy” zbadanie wzroku jest pilne.

Lżejsze przypadki rokują pomyślnie, jednak jeśli doszło do uszkodzenia plamki żółtej odpowiedzialnej za widzenie centralne, odzyskanie dobrego wzroku jest niemożliwe. Z tego powodu nie należy bagatelizować nawet niezbyt wyraźnych sygnałów.

Na żywo

Zobacz również

  • Pojawiają się znikąd i zazwyczaj znikają. Nazywane mroczkami, mogą oznaczać chorobę, ale też być objawem starzenia się oka. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.