Reklama
  • Czwartek, 28 lutego 2013 (11:53)

    Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jak zadbać o oczy

Zatroszcz się o oczy, bo wpatrywanie się w monitor na pewno im nie służy.

Jeśli nie możesz, np. z powodu charakteru pracy, ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem, zrób wszystko, by było to jak najmniej szkodliwe dla oczu.

Właściwa odległość

Monitor musi być ustawiony w odległości 40–75 cm od twarzy. Środek ekranu powinien być 10–22 cm poniżej oczu. Jeżeli jest za nisko, podłóż coś pod monitor. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło z regulowaną wysokością.

Migotanie i oświetlenie

Reklama

Ważną rzeczą jest eliminacja migotania. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Zaleca się często zwiększenie jej do 80–85 Hz. Wyreguluj parametry ekranu w ustawieniach komputera.

Monitor ustaw tak, by promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. W żadnym wypadku naprzeciwko okna lub tak, że odbija się ono w ekranie. Odblaski pogarszają widoczność obrazu i męczą oczy.

Jeśli jest zbyt jasno, zasuń żaluzje, wyłącz niepotrzebne lampki. Pamiętaj, że im mniejsza czcionka, tym bardziej wzrok się męczy. Najlepsze są czarne litery na białym tle. Ilość kolorów na ekranie warto ograniczać.

Gimnastyka dla oczu

Kiedy siedzisz długo przy komputerze, pamiętaj o tym, by często mrugać (to rozprowadza łzy po gałce ocznej, zapobiegając jej wysychaniu i podrażnieniu). Rób sobie przerwy na ćwiczenia gałek ocznych.

Odrywaj wzrok od ekranu, by popatrzeć na inne rzeczy. Zataczaj oczami poziome ósemki. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach – do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Sztuczne oświetlenie powoduje, że oczy szybciej się męczą, zespół suchego oka bardziej dokucza, częściej też dopada nas jęczmień i zapalenie spojówek. Nie zrezygnujemy z żarówek, ale możemy pomóc... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.