Reklama
  • Piątek, 27 stycznia (14:00)

    Prezbiopia - nie można jej zapobiec

Ostatnio mam coraz większe problemy ze wzrokiem. Mam 45 lat, wciąż świetnie wi dzę z daleka numer najeżdżającego autobusu. Często za to nie wiem, co mam na talerzu, a czytając, muszę coraz dalej od siebie wycią gać ręce z tekstem. To normalne? Ewa z Piły .

Prezbiopia (starczowzroczność) jest procesem wynikającym z faktu starzenia się soczewki – zmniejszenia jej elastyczności i zdolności do szybkiej akomodacji. Dotyka niemal wszystkich, niekiedy już po ukończeniu 40. roku życia.

Jej objawem są trud ności z wyraźnym widzeniem bliskich obiektów, takich jak np. tekst w gazecie, zwłaszcza jeśli światło jest kiepskie. A także bóle głowy i silne zmęczenie oczu u osób, których praca wymaga patrzenia z bliska.

Reklama

Prezbiopii nie można niestety zapobiec, ale można ją korygować. Poprzez noszenie szkieł do czy tania i pracy przy komputerze, korygujących soczewek, wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku lub wszczepienie do oka na stałe wewnątrzgałkowych soczewek.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Choroba ta niesie ogromne ryzyko – może w krótkim czasie doprowadzić do utraty wzroku. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.