Reklama
  • Piątek, 27 stycznia (14:00)

    Prezbiopia - nie można jej zapobiec

Ostatnio mam coraz większe problemy ze wzrokiem. Mam 45 lat, wciąż świetnie wi dzę z daleka numer najeżdżającego autobusu. Często za to nie wiem, co mam na talerzu, a czytając, muszę coraz dalej od siebie wycią gać ręce z tekstem. To normalne? Ewa z Piły .

Prezbiopia (starczowzroczność) jest procesem wynikającym z faktu starzenia się soczewki – zmniejszenia jej elastyczności i zdolności do szybkiej akomodacji. Dotyka niemal wszystkich, niekiedy już po ukończeniu 40. roku życia.

Jej objawem są trud ności z wyraźnym widzeniem bliskich obiektów, takich jak np. tekst w gazecie, zwłaszcza jeśli światło jest kiepskie. A także bóle głowy i silne zmęczenie oczu u osób, których praca wymaga patrzenia z bliska.

Reklama

Prezbiopii nie można niestety zapobiec, ale można ją korygować. Poprzez noszenie szkieł do czy tania i pracy przy komputerze, korygujących soczewek, wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku lub wszczepienie do oka na stałe wewnątrzgałkowych soczewek.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.