Reklama
  • Piątek, 2 września 2016 (13:00)

    Rośliny, które pomogą przy sezonowych kłopotach z oczami

Domowe roślinne okłady zmniejszą częste wakacyjne dolegliwości: zaczerwienienie, łzawienie, świąd. Działają przyciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przygotujesz je łatwo z ziół dostępnych w aptece.

Reklama

Dokucza ci łzawienie, swędzenie, opuchlizna?

Takie objawy mogą wskazywać na alergię, zwłaszcza gdy towarzyszy im wodnisty katar, a nie czujemy się przeziębieni. W lipcu i sierpniu nadal pyli sporo roślin, które powodują silne podrażnienia oczu, często kończące się zapaleniem spojówek.

Jak sobie poradzić z kłopotem? W stanach zapalnych spojówek, ale także w przekrwieniu i tzw. zespole suchego oka ulgę przyniosą leki z nagietka. Najlepiej jest używać wyciągu z tej roślinki w postaci kropli, które można kupić w aptece.

Możesz też zaparzyć 2 torebki herbaty nagietkowej. Gdy ostygną, przyłóż je do powiek na 15–20 minut.

Czujesz pieczenie, oczy są zaczerwienione?

W spojówce znajdują się liczne naczynka krwio nośne, które pod wpływem drażnienia rozszerzają się i wypełniają krwią. Wtedy oko robi się czerwone. Przyczyną może być np. kurz, pył, piasek...

Jak sobie poradzić z kłopotem? Przepłucz oczy solą fizjologiczną i przyłóż do oczu owinięte w gazę kostki lodu. Chłód złagodzi pieczenie.

Przygotuj też napar z chabrem. Wyciąg z niego uśmierza ból, zmniejsza obrzęk powiek. Wymieszaj po łyżeczce chabru i świetlika. Zalej szklanką wrzątku. Parz 5 min, przecedź. Namocz w naparze waciki. Połóż na powieki na 15 min.

Gdy oprócz podrażnienia pojawia się wydzielina

Widoczna na powiekach ropa zwykle świadczy o bakteryjnym zapaleniu spojówek. Często do niego dochodzi podczas wakacyjnych infekcji. Drobnoustroje szybko się rozprzestrzeniają i ła two je przenieść np. ze śluzówki nosa do oczu.

Jak sobie poradzić z kłopotem? Bakteryjne zapalenie spojówek pomoże wyleczyć płyn z rzepiku. 2 łyżki suszu zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu 5 min. Wystudź, przecedź. Płynem nasącz sterylny gazik (z apteki) i przemyj oczy. Powtarzaj 5 razy dziennie.

By wspomóc leczenie zapalenia, wypróbuj okłady z surowego ziemniaka. Przykładaj jego plasterki na powieki na 15 min. Powtarzaj przez 3-4 dni.

Doskwiera ci suchość, masz wrażenie piasku

Dolegliwości świadczą o tzw. zespole suchego oka. Skarży się na nie coraz więcej osób. Szczególnie latem, gdy w pomieszczeniach powietrze jest przesuszone klimatyzacją, a nasz organizm jest odwodniony przez upały. Oczy może nawet drażnić... suchy letni wiatr.

Jak sobie poradzić z kłopotem? Przygotuj płukankę ze świetlikiem. Przyniesie ulgę zmęczonym oczom, świetnie je nawilży. Łyżeczkę ziela zalej 1/4 l wody, gotuj 3 min. Wystudź, odcedź. Przemywaj płynem oczy 5 razy dziennie.

O tym też warto pamiętać

Konieczna ochrona. Słońce może poważnie uszkodzić wzrok, m.in. doprowadzić do uszkodzenia rogówki, pow stania zaćmy, czy nawet zwy rodnienia plamki żółtej. Jedy nym skutecznym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV są okulary ochronne kupione w salonie optycznym.

Regularne płukanie. Jeżeli cierpisz na częste podrażnienia spojówek, z pewnością pomoże ci systematyczne płukanie oczu solą fizjologiczną lub izotonicznym roztworem soli morskiej. Wypłuczesz dzięki temu zabiegowi ew. alergeny, ale też nawilżysz śluzówkę oka i wspomożesz jej regenerację.

Picie wody. Wypijając 2,5 l napojów w ciągu doby, zapew nisz sobie nawodnienie orga nizmu, a także odpowiednie nawilżenie gałek ocznych. Staraj się gasić pragnienie głównie wodą. Ogranicz kawę i herbatę. Napoje te działają moczopędnie i wypłukują z organizmu cenne minerały.

Dobra dieta. Witaminy A, C i E i substancje: luteina i zeaksantyna mają decydujący wpływ na kondycję oczu. Znajdziesz je np. w żółtkach jajek, zielonych warzywach, jagodach, rybach.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Przynosi ulgę w wielu schorzeniach oczu. Jest łatwo dostępny i niedrogi – suszone ziele kupisz w aptekach i sklepach zielarskich (ok. 4,70/25 g). Gotowy napar dokładnie przecedź, bo drobinki mogą... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.