Reklama
  • Środa, 4 stycznia (14:05)

    Sposoby na lepszy wzrok po zmroku

Zauważyłaś, że wieczorem widzisz dużo gorzej niż w ciągu dnia? To może być objaw tzw. kurzej (inaczej zmierzchowej) ślepoty. Zgłoś się do okulisty, a już teraz...

Reklama

Jadaj więcej żółtych i pomarańczowych warzyw oraz owoców

Dynia, marchew, papryka, brzoskwinie, mango, morele, melony zawierają dużo beta-karotenu. Organizm może go prze tworzyć w witaminę A. To właśnie ona wspomaga mechanizm adaptacji wzro kowej i dobre widzenie o zmroku.

Regularnie sięgaj po ryby, krewetki i małże

To najlepsze źródła cynku. Jest niez będny do tego, by witamina A została dobrze przyswojona. Pierwiastek występuje też np. w produktach pełnoziarnistych i kiełkach pszenicy, ale jest z nich znacznie gorzej wchłaniany.

Uwaga! Pokarmy te jak najkrócej trzymaj w lodówce i osłaniaj je przed światłem.

Ogranicz „słodkości”

Według niektórych badań duża ilość cukru w diecie może sprzyjać problemom ze wzrokiem, takim jak zaćma czy kurza ślepota. Postaraj się pohamować apetyt nie tylko na „klasyczne” słodycze – batoniki, ciastka – ale także np. na słodkie serki.

Zakraplaj do oczu sól fizjologiczną

Nie zlikwiduje to twoich problemów z widzeniem po zmroku, ale na pewno ułatwi oczom pracę w tych trudnych warunkach.

Dzięki stosowaniu kilka razy dziennie solnych kropelek nawilżysz gałki i wypłu czesz z nich zabrudzenia (np. cząsteczki kurzu lub alergenów). Dodatkowo możesz przykładać do powiek kompresy z naparu rumiankowego (np. wieczorem).

Zadbaj o dobre oświetlenie

Gdy wieczorem jesteś w domu, zapalaj górne światło. Powinno być przyjemnie rozproszone po całym pomieszczeniu.

Unikaj przebywania w ciemnym pokoju z zapaloną jedną, jaskrawą lampą. Gdy piszesz, czytasz lub pracujesz manualnie (np. cerujesz, szydełkujesz), postaraj się o dodatkową lampkę (ze zwykłą żarówką).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Sztuczne oświetlenie powoduje, że oczy szybciej się męczą, zespół suchego oka bardziej dokucza, częściej też dopada nas jęczmień i zapalenie spojówek. Nie zrezygnujemy z żarówek, ale możemy pomóc... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.