Reklama
  • Wtorek, 4 października 2016 (13:07)

    Urazy oka – prawdy i mity o pierwszej pomocy

Bawiący się na podwórku smyk może zaprószyć oko kurzem lub piaskiem. Czasem dochodzi do poważniejszego urazu. Warto więc wiedzieć, jak mu skutecznie pomóc.

Reklama

Paprochy usuwa się patyczkami higieniczne. Mit

Patyczki higieniczne, choć wydają się poręczne, nie są odpowiednie do oczyszczania oczu, ponieważ zostawiają włoski. Maluch, któremu coś wpadło do oka, mógłby się tylko jeszcze bardziej zdenerwować z powodu dodatkowego „smyrania”.

Aby wyjąć paproch, łagodnie odciągnij powiekę i rogiem sterylnego gazika lub czystej chusteczki higienicznej spróbuj go wysunąć na zewnątrz. Możesz też zakroplić do niego czystą wodę lub sól fizjologiczną.

Zabronione jest tarcie powiek. Prawda

Znajdujące się pod nimi drobinki kurzu lub ziarnka piasku mogą przez to jeszcze bardziej podrażnić gałkę oczną, a nawet ją uszkodzić. Także ukryte pod powiekami alergeny (np. pyłek roślin) lub bakterie (np. zapalenia spojówek) jeszcze bardziej wtedy szkodzą. Łatwo też o zakażenie nowymi drobnoustrojami (zwłaszcza, jeśli dziecko ma brudne ręce).

Poważny uraz to silny ból. Mit

Jest odwrotnie – groźne uszkodzenia wywołują łagodne dolegliwości. Zaś za silny ból odpowiadają zwykle drobne urazy. O poważnym uszkodzeniu ostrzegają zaczerwienienie gałek i pogorszenie widzenia. Koniecznie zgłoś je lekarzowi.

Nie wolno wyjmować wbitego ciała obcego przedmiotu. Prawda

Jeśli w oku utkwiła np. gruba drzazga, nie należy jej dotykać ani próbować wyciągnąć. Pełni ona rolę korka i chroni przed krwawieniem. Wbite ciało obce trzeba zabezpieczyć, by się nie przemieszczało i nie wypadło. Weź dwa zwinięte w rulon i podobnej wielkości bandaże.

Delikatnie ułóż je po obu stronach ciała obcego, a potem przyklej do skóry plastrami. Zdrowe oko zasłoń gazikiem, by się nie poruszało (a wraz z nim chora gałka oczna). Dopilnuj, by dziecko spokojnie siedziało. Wezwij pogotowie. Jeśli przedmiot wypadnie z oka, oklej je opatrunkiem.

Toksyny trzeba szybko wypłukać. Prawda

W razie gdyby do oka dostała się substancja żrąca, polewaj gałkę delikatnym strumieniem ciepłej wody nieprzerwanie przez 20 min. Zaczynaj od strony wewnętrznego kącika na zewnątrz (aby usuwany związek chemiczny nie wpłynął do drugiego oka). Przykryj oko jałową gazą i wezwij pogotowie.

Pomocne są kompresy. Prawda

Mogą przynieść ulgę przy różnych podrażnieniach, ale także np. oparzeniu przez światło słoneczne odbite np. przez jasny piasek na plaży. Ze świetlika – 4 łyżki ziela zalej szklanką wrzątku; odczekaj chwilę; rozparzone ziele zawiń w kawałek czystego płótna lub gazy; przyłóż dziecku do zamkniętych powiek.

Z zimnej wody (przy objawach oparzenia światłem takich, jak ból gałek nasilający się przy poruszaniu nimi, łzawienie, światłowstręt) – do powiek przykładaj mokre gaziki.

Naj

Zobacz również

  • Cierpisz na suchość oczu i jamy ustnej? Twoje oczy szybko się męczą, są wrażliwe na światło, zaczerwienione, pieką, bolą, masz uczucie piasku pod powiekami? To mogą być objawy zespołu suchości,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.