Reklama
  • Czwartek, 26 stycznia (13:05)

    Zaćma - jak się ją leczy?

Czekam na operację zaćmy, mam astygmatyzm i jaskrę „z otwartym kątem przesączania”. Czy są to przeciwwskazania do operacji zaćmy? Leczę się też u kardiologa, mam arytmię, chorobę wieńcową, miażdżycę. Czy ta operacja jest konieczna, czy po niej będę musiała nosić inne okulary? Barbara, 70 lat.

Zaćma to zmętnienie soczewki, które prowadzi do pogorszenia wzroku, a z czasem do utraty widzenia. Jeśli nie chce Pani stracić wzroku, zabieg usunięcia zaćmy jest konieczny. Zwlekanie może prowadzić do tzw. zaćmy przejrzałej, która powoduje m.in. różne stany zapalne w oku. Wtedy operacja jest bardziej skomplikowana.

Reklama

„Zwykły” zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, syntetyczną. Po zabiegu zazwyczaj trzeba zmienić szkła w okularach. Nie ma większych przeciwwskazań do operacji zaćmy, wykonuje się ją pacjentom w zaawansowanym wieku z astygmatyzmem.

Przeciwwskazaniem mogą być schorzenia, które obejmują stany zapalne w oku, np. zapalne zmiany rogówkowe, spojówko- we, jaskra dokonana (jest skutkiem niepomyślnego przebiegu innych rodzajów jaskry) i niekontrolowana (nieleczona).

Każdy pacjent przed taką operacją musi wykonać określone badania dodatkowe (w tym EKG), poddawany jest też szczegółowemu badaniu okulistycznemu.

Ważne, aby wykluczyć inne przyczyny osłabienia ostrości wzroku, tj. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), neuropatię jaskrową oraz choroby będące przeciwwskazaniami do zabiegu. Należy zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, zbadać pole widzenia i dno oka.

Lek. med. Mariusz Rowiński, okulista, specjalista chorób oczu

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Oko to jeden z najbardziej fascynujących narządów. Jak powstało? Co się w nim zmieniło w toku ewolucji? Dlaczego wykształciło się tak wiele jego typów? Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.