Reklama
  • Środa, 1 lutego (13:00)

    Zaćma już nie taka straszna

Nieleczona choroba może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Zwana popularnie kataraktą, jest jedną z najczęstszych chorób oczu. W 90 procentach przypadków bywa wynikiem starzenia się organizmu, bo najczęściej dotyczy pacjentów w wieku 60-70 lat. Zdarza się jednak, że jest wadą wrodzoną.

Choroba powoduje całkowite lub częściowe zmętnienie soczewki, ale nie dzieje się to z dnia na dzień (proces ten może trwać nawet kilka lat).

Reklama

Zaćma rozwija się zwykle po 45. roku życia i ma powolny przebieg. Choroba najczęściej atakuje obie soczewki, choć tempo jej rozwoju może być różne w każdym oku.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom większość osób cierpiących na zaćmę ma szansę odzyskać normalny wzrok.

Pierwsze sygnały i leczenie

Najpierw tylko gorzej widzisz. Masz wrażenie, że obserwujesz świat przez zamgloną szybę. Wieczorem światła i lśniące przedmioty mają błyszczącą poświatę. Z czasem wszystko widać przez gęstą mgłę.

Zaćma nie powoduje łzawienia, zaczerwienienia ani dolegliwości bólowych oczu, dlatego łatwo zbagatelizować pierwsze niepokojące oznaki – zwłaszcza, jeśli dotyczą tylko jednego oka.

Najbardziej zauważalne skutki rozwijającej się choroby to:

• brak ostrości obrazu

• zmniejszenie poczucia kontrastu obrazów

• trudności z widzeniem nocą

• efekt „halo”, czyli podwójnego światła

• problem z widzeniem przedmiotów czy osób znajdujących się w dali.

Jeśli wystąpią u Ciebie powyższe symptomy, koniecznie zgłoś się do okulisty. W przeciwnym razie degradacja soczewki będzie postępować. Zaawansowaną zaćmę można poznać po szaro-białych źrenicach.

Sam proces zmętnienia soczewki może trwać nawet kilka lat. Nie ma leku na zaćmę, podobnie jak szkieł korekcyjnych. Najlepszą formą leczenia jest operacja. Usunięcie zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce. Obecny trend to wykonanie operacji już we wczesnym stadium schorzenia.

Sokole oko

Przyczyny choroby nie są do końca jasne. Może ona powstać w następstwie cukrzycy lub urazów gałki ocznej. Istotną rolę odgrywają w tym wypadku czynniki genetyczne.

Problem mętnej soczewki

Zaawanso waną zaćmę można poznać po szaro-białych źrenicach i utrudnionym codziennym widzeniu. Poza tym soczewka robi się twarda jak kamień.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Oko to jeden z najbardziej fascynujących narządów. Jak powstało? Co się w nim zmieniło w toku ewolucji? Dlaczego wykształciło się tak wiele jego typów? Naukowcy przeprowadzili setki eksperymentów,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.