Reklama
  • Środa, 25 stycznia (10:05)

    Zmiany na powiekach

Wszystkie powinny być skontrolowane przez okulistę, ale często sami możemy ulżyć sobie w cierpieniu. Choroby powiek mogą być sygnałem innych schorzeń.

Powieki mogą zostać zaatakowane np. przez bakterie, wirusy, grzyby. Na każdą taką infekcję znajdzie się jednak jakiś sposób. Czasem powieki zdradzają nam też informację na temat ogólnego stanu zdrowia – jak choćby poziomu cholesterolu czy rozwoju cukrzycy.

Właśnie o ukrytej, nierozpoznanej cukrzycy może świadczyć skłonność do powstawania jęczmieni. Formują się one, gdy organizm jest osłabiony lub – jak przy cukrzycy – bakterie mają bardziej sprzyjające warunki (kiedy krew jest „słodsza”, szybciej się mnożą).

Reklama

Jęczmień to inaczej ostre zapalenie przyrzęsowego gruczołu łojowego. Powieka staje się obrzęknięta, czerwona i bolesna. Po kilku dniach formuje się mały wrzód, który pęka i wydostaje się z niego ropna treść. Chore miejsce dobrze jest nagrzewać ciepłymi kompresami, dzięki temu ropa szybciej zbiera się w jednym miejscu i szybciej formuje się wrzód. Lekarz może zapisać maść z antybiotykiem – trzeba nią regularnie smarować oko. Jeśli jęczmień się rozsieje, antybiotyk trzeba brać doustnie.

Jeśli jemy za tłusto i poziom cholesterolu nam rośnie, na powiekach mogą pojawiać się żółtaki, zwane też kępkami żółtymi. Są to grudkowate zmiany, w których najczęściej kryją się złogi cholesterolu lub innych ciał tłuszczowych. Jeśli je u siebie zauważymy, idźmy do internisty i zróbmy lipidogram, by określić, czy i jaka frakcja cholesterolu występuje u nas w nadmiarze. Gdy poziom cholesterolu spada, żółtaki mogą same zniknąć, czasem trzeba je usunąć w gabinecie kosmetycznym.

Maleńkie, białe grudki na powiekach to prosaki. Powstają wskutek dużej aktywności gruczołów łojowych. Można je usunąć u kosmetyczki lub zostawić, bo są całkowicie niegroźne.

Powieki może zaatakować ten sam wirus, który jest przyczyną opryszczki wargowej. Najpierw pojawia się swędzenie, potem pęcherzyki. Nie zwlekajmy wtedy z wizytą u okulisty, nie leczmy się sami! Fachowa terapia jest konieczna, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa na spojówki czy rogówkę, co grozi nawet utratą wzroku.

Niewidoczna gradówka

Nie jest to odmiana jęczmienia! Jej przyczyną jest zatkanie położonego na brzegu powieki łojowego gruczołu przez jego własną wydzielinę. Skóra nie wybrzusza się na zewnątrz (choć mogą być widoczne małe kuleczki), lecz do środka, przez co gradówka drażni oko. Zwykle trzeba ją usunąć chirurgicznie – choć czasem gruczoł udrażnia się dzięki przykładaniu ciepłych i suchych kompresów (np. gorącego jajka na twardo, wraz ze skorupką).

To może przynieść ulgę

Sztuczne łzy. Niektóre zakażenia powiek, zwłaszcza bakteryjne, to skutek niedostatecznego oczyszczania oka przez łzy. Jeśli oczy wydają się suche, zwilżajmy je preparatami zwanymi sztucznymi łzami.

Szampon dla dzieci. Przemywanie brzegów powiek wodą z szamponem dla dzieci pomaga przy zapaleniu brzegów powiek – w tej chorobie krańce powiek robią się czerwone, swędzą i pieką.

Napary z zielonej herbaty lub rumianku. Działają odkażająco. Można nimi przemywać jęczmień albo używać ich do okładów.

Pomoc z apteki. Bez recepty dostępne są maści i krople przyspieszające gojenie jęcz- mienia. Niezwiązany z urazem obrzęk powieki może mieć podłoże uczuleniowe – wtedy pomoże lek na alergię. Jeśli utrzymuje się dłużej, może świadczyć o problemach z nerkami, pęcherzykiem żółciowym czy tarczycą.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Nie lubisz okularów, a używanie szkieł kontaktowych cię męczy? Sprawdź, jakie są najnowocześniejsze metody korygowania wad wzroku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.