Uraz mechaniczny oka – jak postępować?

Oko to jeden z najważniejszych narządów, dostarczających ponad 80 % informacji do naszego mózgu. Ludzkie oko to również delikatna, skomplikowana struktura, która jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego rodzaju urazy. O uraz tak delikatnego narządu nie trudno. Jak postępować w wypadku urazów mechanicznych oka?

Urazy mechaniczne oka – rodzaje

Uraz oka, to stan w którym dochodzi do uszkodzenia jego tkanek na skutek działania czynników zewnętrznych (mechanicznych, termicznych, chemicznych). Urazy mechaniczne oka dzielimy na:

·      zamknięte – takie jak stłuczenia, rany warstwowe oraz ubytki nabłonka rogówki

·      otwarte:

·      pęknięcia gałki ocznej

·      rany penetrujące

·      rany perforujące

·      ciała obce wewnątrz gałki ocznej.

Urazy mechaniczne oka – objawy

W przypadku urazów mechanicznych oka, istnieje zasada, że objawy bólowe są odwrotnie proporcjonalne do zaawansowania urazu. Z tego powodu drobne, szybko gojące się urazy, typu ciało obce pod powieką lub ubytek rogówki, mogą powodować bardzo silny ból, a ciężkie urazy, jak perforacja i penetracja gałki ocznej, mogą dawać słabsze objawy bólowe. Objawem poważniejszych urazów są często krwotoki podspojówkowe oraz do komory przedniej i ciała szklistego. Uraz otwarty często objawia się obniżonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Urazy mechaniczne oka – postępowanie

Najważniejszych sposobem na uniknięcie urazów mechanicznych oka jest przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie masek i okularów ochronnych podczas wykonywania wszelkich czynności mogących stanowić zagrożenie dla oczu. Należy również zachować zdrowy rozsądek przy wykonywaniu niebezpiecznych czynności, takich jak odpalanie fajerwerków, otwieranie szampana. Z uwagi na możliwe ciężkie powikłania związane z urazami mechanicznymi oka, po wystąpieniu urazu, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, a przy poważnych urazach – do szpitala z oddziałem okulistycznym. Leczenie powierzchniowych, drobnych urazów prowadzi się za pomocą maści oraz kropli z antybiotykiem. Zranionego oka najczęściej nie zakleja się opatrunkiem, gdyż wydłuża to czas gojenia. Erozje nabłonka ulegają regeneracji w czasie około 48 godzin. Większe rany rogówki wymagają szycia.

admin

Next Post

Soczewki kontaktowe czy okulary?

czw Lip 4 , 2019
Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez soczewek, inni nie oddaliby swoich okularów za szkła kontaktowe. Każdy ma swoje powody i gusta, dlatego wybór jest zawsze indywidualny. Dlaczego warto zainwestować w soczewki kontaktowe? Korekta wzroku za pomocą soczewek jest wygodna i przede wszystkim wysoce estetyczna. Wiele osób ceni je za komfort noszenia […]